Rutkay Aziz Biyografisi Hayatı | Gabile Sohbet, Gabile Chat, Gay Sohbet, Gay Chat Odaları

Rutkay Aziz Biyografisi Hayatı


Rutkay Aziz Biyografisi Hayatı

Rutkay Aziz Kimdir

Ayrıca Sis filmiyle Türkiye Sinema Yazarları Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü aldı. Yine Kendisi gibi başarılı bir oyuncu olan kızı Doğa Rutkay adında bir kızı var. Bilinen bir evliliği ya da ilişkisi bulunmuyor.
Gazetecilik okumasına rağmen içindeki sahne aşkını yenemeyen usta sanatçı daha lise yıllarında Muhsin Ertuğrul yönetimindeki tiyatro okulundan tiyatro eğitimi aldı. Lise yıllarında sahne deneyimini de yaşayan usta sanatçının adı da bu yıllardan kaldı. Okuduğu lisede soyadı, önce söylenirdi.
1947 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Fikri Rutkay daha iyi bir eğitim için Rutkay Aziz‘i halen Karaköy’de bulunan Avusturya Lisesi’ne kayıt ettirdi. Bu liseden mezun olan Rutkay Aziz yükseköğrenimine Galatasaray üniversitesinde devam etti.
1971 yılından itibaren Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahne almaya başladı. Yeteneği ve performansıyla takdir gören Rutkay Aziz, daha sonra 1973 yılında aynı tiyatroda sanat yönetmeni olarak devam etti. 1987 yılında “Yer Demir Gök Bakır” filmiyle ilk defa sinemaya adım attı. Ülkemizde Atatürk rolünü oynayan birkaç kişiden biri olan sanatçı Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının başkanlığını da yürütüyor. 48. Altın Portakal Film Festivalinde Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü, Evler evler oyunu ile en İyi Erkek Oyuncu Ödülünü aldı.

Rutkay Aziz Hakkında

Boyu: 1.80 Cm
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi
Adı Soyadı: Rutkay Aziz
Doğum Tarihi: 1 Ocak 1947
Nereli: İstanbul, Türkiye
Burcu : Oğlak
Kilosu: 80
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*