Gabile ve Gay Nedir | Gabile Sohbet, Gabile Chat, Gay Sohbet, Gay Chat Odaları

Gabile ve Gay Nedir


Gabile ve Gay Nedir

Gabile ve Gay Nedir

Gabile ve Gay Nedir

Gabile ve Gay Nedir

İnternet sitesinin tüm Türkiye genelinde 2009 itibarıyla 225.000 kayıtlı kullanıcısı vardır.
Üyelik şekli veya tercihi; kullanıcılar, rehber, kulüpler ve eskortlar olmak üzere 4 şekildedir.
Toplamda 4 dil seçeneği bulunan internet sitesinde üyelik sırasında cinsel kimlik ve yönelimini belirtmek için aktif gey, pasif gey, AP gey, lezbiyen, biseksüel bay, biseksüel bayan, travesti, transeksüel olarak 8 farklı seçenek vardır. Ayrıca sitede Seyhan Arman’ın yanı sıra birçok isim köşe yazarlığı yapmaktadır.
Ücretli (gold) ve ücretsiz olarak iki tür üyelik mevcuttur
Radyo Gabile adında Sibel Tüzün, Yonca Evcimik, Zeynep, Aydın, Vj Bülent gibi birçok ünlü ismi yayınına konuk etmiş radyo kanalı mevcuttur.
Yine Gabile’nin Taksim’de bulunan eşcinsellere yönelik Club Otherway isimli gey barı bulunmaktadır

Kadın eşcinsel anlamina gelen lezbiyen kelimesi ise 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Bu konudaki eksikliği gidermek için ilk olarak erkek eşcinsel anlamında kullanılan gey kelimesi zamanla eşcinsel kişi olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiyede gay kelimesi erkek eşcinseller için , lezbiyen kelimesi bayan eşcinseller için kullanılmaktadır.

Türkiye’de eşcinsel denince çoğu kişinin aklına ağır makyajlı şarkıcılar, travestiler, kırıtarak yürüyen ve kadınsı giyinip konuşan dar blucinli genç erkekler geliyor. Tabi bu durum bir kavram karmaşasını da beraberinde getiriyor.

Fakat ülkemizde, her nedense, “gay” dendiğinde yalnızca erkek eşcinseller anlaşılıyor ve kadın eşcinsellere sadece lezbiyen deniyor.

Yerli yayınlarda ise genellikle “gey” şeklinde yazılıyor ancak biri size Türkçe’de okunduğu gibi direkt “GAY” diye hitap ediyorsa bilin ki o gay kanallarının sıkı bir müdavimidir ve kendi terminolojilerinde onlar yalnızca birer “aktif”tir.

Gey, eşcinsel kişi (genellikle erkek). Fransızca gai kökünden gelmektedir. Aslen “neşeli, umursamaz” ve “canlı renkli, gösterişli” anlamlarına gelen “gay” tabiri 1960’lı yıllardan itibaren erkek eşcinseller tarafından kendilerini tanımlamak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. İngilizce’deki gay kelimesinin diğer (neşeli , umursamaz vs..) anlamlarının kullanımı zamanla yok olmaya yüz tutmuş, eşcinselliği ifaade eden bir kelime olarak kabul görmeye başlamıştır..

Gabile, LGBT kullanıcılara yönelik merkezi İstanbul’da bulunan üyelerine arkadaşlık, partner, sohbet ve cinsellik arayışı sunan Türkiyenin en büyük eşcinsel arkadaşlık portalı ve LGBT sosyal ağı.
1999 yılında açılmıştır. İnternet sitesinde profil oluşturma, LGBT etkinlikleri ile alakalı bilgi, haber sunan çevrim içi arkadaş ve partner bulma, aranılan tüm cinsel yönelimlere göre fotoğraf, kişisel yazı ve sohbet yapma olanağı sağlar.

Eşcinsellere verilen adlardan en çok kullanılanlardan biri yabancı bir dilden aktarılmış olan homoseksüel kelimesidir. Türk Dil Kurumu’nun Türkçe Sözlüğü’nde homoseksüelin karşılığı ise; cinsel isteklerini kendi cinsinden kimselerle yatıştırmak huyunda olan kimsedir.

Literatürde eşcinselleri ifade edebilmek için oluşturulan homoseksüel (homosexual) tanımı, yıllar içinde, toplum içindeki eşcinselleri aşağılamak için “HOMO” şeklinde sıkça kullanılan bir kalıp haline geldiğinden, “gay” kelimesi eşcinseller arasında kolayca kabul görüyor ve terminolojiye giriyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*