Cinsel isteksizliğin nedenleri | Gabile Sohbet, Gabile Chat, Gay Sohbet, Gay Chat Odaları

Cinsel isteksizliğin nedenleri


Cinsel isteksizliğin nedenleri

CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN TEK SEBEBİ HORMONLAR MI?

Prof. Hattat’ın verdiği bilgilere göre cinsel istek sadece hormonlara bağlı değil. Duygusal durumunuz, yorgunluk seviyeniz, eşinizle olan ilişki kaliteniz, stresli- öfkeli bir ruh hali, vakitsizlik, eşinizle birbirinize yeterince vakit ayıramamak, iş-aile sorunları ve daha pek çok faktör cinsel isteği azaltabiliyor. Bu nedenle cinsel isteksizliğin altında yatan nedenleri dikkatle incelemek ve çifte özel bir tedavi planı oluşturmak gerekiyor.

Cinsel ilişki için daha az arzu duyan, cinsellikle ilgili düşüncelerinde azalma yaşayan pek çok erkek var. Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat bu durumu şöyle açıklıyor: “Cinsel istek biyolojik, psikolojik, duygusal pek çok faktörden etkileniyor. Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron ise cinsel istek üzerinde önemli bir etkiye sahip. Testosteron size erkeklik özelliklerinizi verirken sağlıklı bir fiziksel-duygusal-zihinsel yapı da sağlıyor. Cinsel iktidarı, fiziksel ve zihinsel performansı, kısacası dinamik, aktif ve güçlü bir erkekten beklenen her şeyi kontrol ediyor ve düzenliyor.”

NEDEN DÜŞER?

Hattat, testosteron düşüşünü şöyle açıklıyor: “Cinsel bölgeyi ilgilendiren travmalar, kabakulak gibi enfeksiyonlar, kanda demir fazlalığı, böbrek-karaciğer sorunları, şeker hastalığı, tiroit problemleri testosteron üretimini düşürebiliyor. Testosteron üretimini destekleyen beyin bölgelerinde oluşan problemler veya bazı ilaçlar da testosteron üretimini azaltabiliyor. Ayrıca kilo fazlalığı, hareketsiz bir yaşam ve aşırı stres de testosteronu baskılıyor. Testosteronun yaşla birlikte de azaldığını da bilmelisiniz. 30’lu yaşlardan itibaren başlayan bu düşüş 40-50’lı yaşlarda kendini belli edebiliyor. Testosteronunun ne hızda düşeceği erkekten erkeğe değişse de 65 yaş üzerindeki erkeklerin yaklaşık %30’unda testosteron seviyeleri normalin altında bulunuyor.”

Cinsel isteksizliğe neden olabilecek psikolojik nedenler

Yaşlanma
Kullanılan bazı ilaçlar
Böbrek, karaciğer ve kalp yetmezliği
Tiroid hastalıkları (hipotiroidi)
Kronik hastalıklar (Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi)
Nörolojik problemler
Hormonal dengesizlikler
Vajinal kuruluk
Genital organlardaki iltihaplar
Depresyon
İlişki sorunları
Gebe kalma korkusu
Stres
Bedenle ilgili kaygılar
Gizli eşcinsellik
Tecavüz, taciz gibi cinsel travmalar

İKTİDAR HORMONU TESTOSTERON

Prof. Dr. Halim Hattat testosteron erkek özelliklerinin gelişimi ve fonksiyonu için gerekli olduğunun altını çiziyor: “Testosteron etkisini daha anne karnında göstermeye başlıyor. Ergenlikte cinsiyet özelliklerinin oluşumunu, erişkinlikte ise cinsel isteği ve cinsel performansı etkiliyor. Bu hormonun genel sağlığınız üzerinde de önemli etkilerde bulunuyor. Kemik yoğunluğunu, kas gücünü, kan yapısını etkiliyor. Zihinsel performans, hafıza, duygusal durum ve motivasyonu iyileştiriyor. Üreme fonksiyonlarını da destekliyor.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*